DreamHack MastersTop newsSurvival Guide DreamHack Masters Winter

Survival Guide DreamHack Masters Winter

With simultaneous matches running, you decide which ones you want to follow! Coverage of our tournament will be split into three streams. 

See Schedule

Language Streams

Our partners are pleased to offer you coverage in multiple languages:

Europe & North America Coverage

 

Asia & Oceania Coverage

europe

Group A

Heroic

cadiaN

Casper Møller

stavn

Martin Lund

refrezh

Ismail Ali

TeSeS

René Madsen

sjuush

Beck

Show teamHide team

Cloud9

floppy

Ricky Kemery

ALEX

Alex McMeekin

mezii

William Merriman

woxic

Özgür Eker

es3tag

Patrick Hansen

kassad (Coach)

Aleksandar Trifunović

Show teamHide team

Complexity Gaming

blameF

Benjamin Bremer

RUSH

William Thomas Wierzba

k0nfig

Kristian Wienecke

poizon

Valentin Vasilev

jks

Justin Savage

keita (Coach)

Jamie Hall

Show teamHide team

FaZe Clan

rain

Håvard Nygaard

karrigan

Finn Andersen

coldzera

Marcelo Augusto David

broky

Helvijs Saukants

Twistzz

Russel van Dulken

RobbaN (coach)

Robert Dahlström

olofmeister (subsitute)

Olof Kajbjer

Show teamHide team

Team Spirit

chopper

Leonid Vishnyakov

degster

Abdul Gasanov

mir

Nikolay Bityukov

magixx

Boris Vorobev

somedieyoung

Victor Orudzhev

Certus (Coach)

Nikolay Poluyanov

Show teamHide team

ENCE

allu

Aleksi Jalli

Jamppi

Elias Olkkonen

doto

Joonas Forss

suNny

Miikka Kemppi

sAw (Coach)

Eetu Saha

Show teamHide team

Gambit Esports

Hobbit

Abay Khassenov

nafany

Vladislav Gorshkov

sh1ro

Dmitry Sokolov

interz

Timofey Yakushin

Ax1Le

Sergey Rykhtorov

Konstantin_P (Coach)

Konstantin Pikiner

Show teamHide team

c0ntact Gaming

Snappi

Marco Pfeiffer

EspirantTo

Rokas Milasauskas

ottoNd

Otto Sihvo

Spinx

Lotan Giladi

rigoN

Rigon Gashi

NeiL_M (Coach)

Neil Murphy

Show teamHide team

Group B

Astralis

gla1ve

Lukas Egholm Rossander

Bubzkji

Lucas Andersen

dupreeh

Peter Rothmann Rasmussen

Xyp9x

Andreas Højsleth

Magisk

Emil Hoffmann Reif

zonic (Coach)

Danny Sørensen

Show teamHide team

FURIA

arT

Andrei Piovezan

yuurih

Yuri Santos

VINI

Vinicius Figueiredo

KSCERATO

Kaike Silva Cerato

junior

Paytyn Johnson

guerri

Nicholas Nogueira

Honda (subsitute)

Lucas Cano

Show teamHide team

G2 Esports

nexa

Nemanja Isaković

JaCkz

Audric Jug

AmaNEk

François Delaunay

huNter-

Nemanja Kovač

NiKo

Nikola Kovač

maLeK (Coach)

Damien Marcel

kennyS (subsitute)

Kenny Schrub

Show teamHide team

Team Liquid

EliGE

Jonathan Jablonowsk

Twistzz

Russel David Van Dulken

NAF

Keith Marković

Stewie2K

Jacky Yip

Grim

Michael Wince

moses (Coach)

Jason O'Toole

Show teamHide team

mousesports

acoR

Frederik Gyldstrand

dexter

Christopher Nong

ropz

Robin Kool

frozen

David Čerňanský

Bymas

Aurimas Pipiras

mithR (coach)

Torbjørn Nyborg

Show teamHide team

Nemiga Gaming

boX

Anton Burko

mds

Alexander Rubets

lollipop21k

Igor Solodkov

Jyo

Rassim Valijev

speed4k

Anton Titov

keep3r (Coach)

Yuriy Mikulchik

Show teamHide team

North

gade

Nicklas Gade

cajunb

René Borg

Lekr0

Jonas Olofsson

kristou

Kristoffer Aamand

kreaz

Rasmus Johansson

Jumpy (Coach)

Jimmy Berndtsson

Show teamHide team

GODSENT

STYKO

Martin Styk

zehN

Jesse Linjala

maden

Pavle Bošković

farlig

Asger Jensen

Devilwalk (Coach)

Jonatan Lundberg

Show teamHide team

north americA

Chaos E.C.

vanity

Anthony Malaspina

Xeppaa

Erick Bach

Jonji

Jonathan Carey

leaf

Nathan Orf

MarKE

Edgar Maldonado

mCe (Coach)

Matthew Elmore

Show teamHide team

Triumph

Shakezullah

Alan Hardeman

Junior

Paytyn Johnson

penny

Erik Penny

ryann

Ryan Welsh

tacitus (Coach)

Marcos Castilho

Bwills

Brendan Williams

Show teamHide team

Rebirth Esports

phantom

Ali Sachs

retchy

Sebastian Tropiano

4pack

Kevin Przypasniak

curry

Rahul Nemani

nosraC

Carson O'Reilly

Show teamHide team

Rugratz

mada

Adam Pampuch

FaNg

Justin Coakley

RZU

Jeff Ngo

kobruh

Koby Higgs

Show teamHide team

Group B

Team One

Maluk3

Pedro Campos

b4rtin

Bruno Câmara

prt

Matheus Scuvero

pesadelo

Matheus Panisset

malbsMd

Mario Samayoa

cky

Olavo Napoleão

Show teamHide team

New England Whalers

ben1337

Ben Smith

pwnAlone

Josh Pigue

Rampage

Ramal Silva

Bwills

Brendan Williams

djay

Jonathan Dallal

Muenster (Coach)

Joseph Lima

Show teamHide team

Mythic

fl0m

Erik Flom

Keiti

Katlin Boop

Polen

Adam Polen

adreN

Eric Hoag

DAVEY

David Stafford

Show teamHide team

Yeah Gaming

RCF

Rodrigo Caponero

f4stzin

Arthur Schmitt

dumau

Eduardo Wolkmer

Swisher

Michael Schmid

mza (Coach)

Guilherme Donini

Show teamHide team

asia

TYLOO

Summer

YuLun Cai

somebody

Haowen Xu

Attacker

YuanZhang Sheng

SLOWLY

Kelun Sun

DANK1NG

Zhenghao Lyu

KingZ

Likan Luo

Show teamHide team

Invictus Gaming

flying

PeiQi Song

DeStRoYeR

JiaMing Gu

Viva

LiFan Ran

xiaosaGe

Peng Song

bottle

Lei Mao

sPiNacH (Coach)

MinHui Sun

Show teamHide team

ViCi Gaming

advent

Liang Zhuo

zhokiNg

Zhong Weijie

aumaN

Liu Zhihong

JamYoung

Yang Yi

kaze

Andrew Khong

Show teamHide team

TIGER

dobu

Gan-Erdene Batbold

kabal

Batbayar Bat-Enkh

nin9

Yesuntumur Gantulga

rate

Tengis Boldbaatar

cool4st

Sodbileg Batbaatar

MingSir (Coach)

Ming Wen

Show teamHide team

Oceania

Renegades

dexter

Chris Nong

malta

Liam Schembri

Sico

Simon Williams

INS

Joshua Potter

Hatz

Jordan Bajic

Show teamHide team

Avant Gaming

apoc

Mike Aliferis

HaZR

Jared O'Bree

sterling

Euan Moore

BL1TZ

Peter Athanasatos

ofnu

Chris Hanley

Show teamHide team

ORDER

J1rah

Jireh Youakim

Rickeh

Ricardo Mulholland

USTILO

Karlo Pivac

Valiance

Matthew Hartrick

aliStair

Alistair Johnston

Show teamHide team

Chiefs Esports Club

apocdud

Tom Henry

zeph

Charlie Dodd

Vexite

Declan Portelli

HUGHMUNGUS

Hugh Anderson

yam (Coach)

Yaman Ergenekon

Show teamHide team

Tournament Info

Europe

Prize Pool $150,000

  • Group Stage Nov 30 - Dec 3
  • 2 groups of 8 teams in BO3 double elimination
  • Top 4 teams of each group will advance to playoffs
  • Playoffs Dec 4 - Dec 6
  • Playoffs played in BO3 single elimination, while the final is BO5

North America

Prize Pool $70,000

  • Group Stage Nov 30 - Dec 4
  • 2 groups of 4 teams in BO3 double elimination
  • Top 2 teams of each group will advance to playoffs
  • Playoffs Dec 5 - Dec 6
  • Playoffs played in BO3 single elimination, while the final is BO5

Oceania

Prize Pool $15,000

  • Playoffs Dec 1 - Dec 6
  • 1 group of 4 teams in BO3 double elimination
  • BO5 finals with a 1-0 advantage to the team coming from the upper-bracket

Asia

Prize Pool $15,000

  • Playoffs Dec 1 - Dec 6
  • 1 group of 4 teams in BO3 double elimination
  • BO5 finals with a 1-0 advantage to the team coming from the upper-bracket