Tournament Information

Schedule

Wednesday, Aug 29th

11:30 | Pre-show
12:00 | Group A – Initial Match #1 – BO1
13:30 | Group A – Initial Match #2 – BO1
15:00 | Group C – Initial Match #1 – BO1
16:30 | Group C – Initial Match #2 – BO1
18:00 | Group A – Elimination Match – BO3

12:00 | Group B – Initial Match #1 – BO1
13:30 | Group B – Initial Match #2 – BO1
15:00 | Group D – Initial Match #1 – BO1
16:30 | Group D – Initial Match #2 – BO1
18:00 | Group B – Elimination Match – BO3

Thursday, Aug 30th

09:30 | Pre-show
10:00 | Group A – Winner’s Match – BO3
13:00 | Group B – Winner’s Match – BO3
16:00 | Group C – Winner’s Match – BO3
19:00 | Group D – Winner’s Match – BO3

10:00 | Group C – Elimination Match – BO3
13:00 | Group D – Elimination Match – BO3

Friday, Aug 31st

09:30 | Pre-show 
10:00 | Group A – Decider Match – BO3
13:00 | Group B – Decider Match – BO3
16:00 | Group C – Decider Match – BO3
19:00 | Group D – Decider Match – BO3

Saturday, Sep 1st

09:30 | Pre-show
10:00 | Quarter Final #1 – BO3
13:00 | Quarter Final #2 – BO3
16:00 | Quarter Final #3 – BO3
19:00 | Quarter Final #4 – BO3

Sunday, Sep 2nd

09:30 | Pre-show
11:00 | Semi Final #1 – BO3
14:00 | Semi Final #2 – BO3
18:00 | Grand Final – BO3

Results

X – X
X – X
X – X
X – X
X – X
X – X
X – X
X – X
X – X
X – X
X – X
X – X
X – X
X – X
X – X
X – X
X – X
X – X
X – X
X – X
X – X

Teams

  • Freddy "KRIMZ" Johansson
  • Jesper "JW" Wecksell
  • Robin "flusha" Rönnquist
  • Richard "Xizt" Landström
  • William "draken" Sundin
  • Jimmy "Jumpy" Berndtsson
  • Ioann "Edward "Sukhariev
  • Denis "electronic" Sharipov
  • Egor "flamie" Vasilyev
  • Mykhailo "kane" Blagin
  • Oleksandr "s1mple" Kostyliev
  • Daniil "Zeus" Teslenko
  • Chris "chrisj" de Jong
  • Tomáš "oskar" Šťastný
  • Robin "ropz" Kool
  • Miikka "sunny" Kemppi
  • Janusz "Snax" Pogorzelski
  • Sergey "Imbt" Bezhanov
  • Gabriel "FalleN" Toledo
  • Fernando "fer" Alvarenga
  • Marcelo "coldzera" David
  • Jacky "Stewie2K" Yip
  • Tarik "tarik" Celik
  • Janko "YNk" Paunović
  • Patrik "f0rest" Lindberg
  • Christopher "GeT_RiGhT" Alesund
  • Fredrik "REZ" Sterner
  • Dennis "dennis" Edman
  • Jonas "Lekr0" Olofsson
  • Faruk "pita" Pita
  • Andreas "MODDII" Fridh
  • Patrick "es3tag" Hansen
  • Adam "friberg" Friberg
  • Asger "AcilioN" Larsen
  • Daniel "mertz" Mertz
  • Kirill "ANGE1" Karasov
  • Vladyslav "bondik" Nеchуроrchuk
  • Bence "DeadFox" Böröcz
  • Özgür "woxic" Eker
  • Issa "ISSA" Samir
  • Ivan "Johnta" Shevtsov
  • Mathias "MSL" Lauridsen
  • Philip "aizy" Aistrup
  • Valdemar "valde" Bjørn
  • Nikolaj "niko" Kristensen
  • Markus "Kjaerbye" Kjærbye
  • Alexander "ave" Holdt
  • Matthew "Wardell" Yu
  • Yassine "Subroza" Taoufik
  • Matt "Pollo" Wilson
  • Joshua "steel" Nissan
  • Kenneth "koosta" Suen
  • James "JamezIRL" Macaulay
  • Kristian "k0nfig" Wienecke
  • René "cajunb" Borg
  • Nicklas "gade" Gade
  • Marco "Snappi" Pfeiffer
  • Jakob "JUGi" Hansen
  • Casper "ruggah" Due
  • Jacob "FugLy" Medina
  • Damian "daps" Steele
  • Vincent "Brehze" Cayonte
  • Cvetelin "CeRq" Dimitrov
  • Ethan "nahtE" Arnold
  • Chet "ImAPet" Singh
  • Nicolai "dev1ce" Reedtz
  • Peter "dupreeh" Rothmann
  • Andreas "Xyp9x" Højsleth
  • Lukas "gla1ve" Rossander
  • Emil "Magisk" Reif
  • Danny "zonic" Sørensen
  • Håvard "rain" Nygaard
  • Finn "karrigan" Andersen
  • Nikola "NiKo" Kovač
  • Ladislav "GuardiaN" Kovács
  • Robert "RobbaN" Dahlström
  • Mikhail "Dosia" Stolyarov
  • Dauren "AdreN" Kystaubayev
  • Rustem "mou" Telepov
  • Abay "Hobbit" Khassenov
  • Nikolay "mir" Bityukov
  • Ke "captainMo" Liu
  • Hui "DD" Wu
  • Haowen "somebody" Xu
  • Hansel "BnTeT" Ferdinand
  • Kevin "xccurate" Susanto
  • Sean "Gratisfaction"' Kaiwai
  • Erdenetsogt "erkaSt" Gantulga
  • Chris "dexter"' Nong
  • Oliver "DickStacy" Tierney
  • Liam "malta" Schembri

Qualifiers

Qualified Teams

Ghost Gaming

North American Qualifier

OpTic Gaming

European Qualifier

Hellraisers

European Qualifier

Heroic

European Qualifier

TYLOO

Chinese Qualifier

Grayhound gaming

Asian Qualifier