DreamHack OpenTop newsGroups out for Fall

Groups out for Fall

The event kicks off with the group stage Oct 15 - Oct 17 which will feature four GSL-style groups with four teams in each group:

  • Top two teams from each group will be seeded into the upper bracket of the playoffs

  • Third place in the groups will be seeded into the lower bracket of the playoffs

  • Fourth place in the groups will be eliminated

Group A

Team Vitality

shox

Richard Papillon

misutaaa

Kévin Rabier

apEX

Dan Madesclaire

ZywOo

Mathieu Herbaut

RpK^

Cédric Guipouy

XTQZZZ (Coach)

Rémy Quoniam

Show teamHide team

Fnatic

Golden

Maikil Selim

flusha

Robin Rönnquist

Brollan

Ludvig Brolin

JW

Jesper Wecksell

KRIMZ

Freddy Johansson

Samme (Coach)

Andreas Samuelsson

Show teamHide team

OG

NBK-

Nathan Schmitt

Aleksib

Aleksi Virolainen

valde

Valdemar Bjørn

ISSAA

Issa Murad

mantuu

Mateusz Wilczewski

ruggah (Coach)

Casper Due

Show teamHide team

Mousesports

karrigan

Finn Andersen

chrisJ

Chris de Jong

ropz

Robin Kool

frozen

David Čerňanský

Bymas

Aurimas Pipiras

Show teamHide team

 

Group B

G2 Esports

nexa

Nemanja Isaković

kennyS

Kenny Schrub

JaCkz

Audric Jug

AmaNEk

François Delaunay

huNter-

Nemanja Kovač

maLeK (Coach)

Damien Marcel

Show teamHide team

Astralis

gla1ve

Lukas Egholm Rossander

dev1ce

Nicolai Hvilshøj Reedtz

dupreeh

Peter Rothmann Rasmussen

Magisk

Emil Hoffmann Reif

es3tag

Patrick Hansen

zonic (Coach)

Danny Sørensen

Show teamHide team

Heroic

cadiaN

Casper Møller

stavn

Martin Lund

b0RUP

Johannes Borup

TeSeS

René Madsen

niko

Nikolaj Kristensen

Show teamHide team

Endpoint

Surreal

Kia Man

CRUC1AL

Joey Steusel

robiin

Robin Sjögren

MiGHTYMAX

Max Heath

flameZ89

Shahar Shushan

RossR (Coach)

Ross Rooney

Show teamHide team

 

Group C

GODSENT

kRYSTAL

Kevin Amend

STYKO

Martin Styk

zehN

Jesse Linjala

maden

Pavle Bošković

farlig

Asger Jensen

Devilwalk (Coach)

Jonatan Lundberg

Show teamHide team

BIG

tabseN

Johannes Wodarz

tiziaN

Tizian Feldbusch

XANTARES

İsmailcan Dörtkardeş

syrsoN

Florian Rische

k1to

Nils Gruhne

towb (Coach)

Tobias Herberhold

Show teamHide team

FaZe Clan

NiKo

Nikola Kovač

rain

Håvard Nygaard

coldzera

Marcelo Augusto David

broky

Helvijs Saukants

Kjaerbye

Markus Kjærbye

YNk (Coach)

Janko Paunović

Show teamHide team

sAw

arki

Omar Chakkor

JUST

Tiago Moura

MUTiRiS

Christopher Fernandes

rmn

Ricardo Oliveira

stadodo

Renato Gonçalves

Aim (Coach)

Ricardo Almeida

Show teamHide team

 

Group D

ENCE

suNny

Miikka Kemppi

Aerial

Jani Jussila

sergej

Jere Salo

allu

Aleksi Jalli

xseveN

Sami Laasanen

Show teamHide team

Ninjas in Pyjamas

hampus

Hampus Poser

nawwk

Tim Jonasson

twist

Simon Eliasson

Plopski

Nicolas Gonzalez Zamora

REZ

Fredrik Sterner

THREAT (Coach)

Björn Pers

Show teamHide team

Sprout

Spiidi

Timo Richter

faveN

Josef Baumann

denis

Denis Howell

dycha

Paweł Dycha

snatchie

Michał Rudzki

enkay J (Coach)

Niclas Krumhorn

Show teamHide team

North

MSL

Mathias Sommer Lauridsen

aizy

Philip Aistrup Larsen

gade

Nicklas Gade

cajunb

René Borg

Lekr0

Jonas Olofsson

Jumpy (Coach)

Jimmy Berndtsson

Show teamHide team